ZIEMIA MINDEL WÜRM

fotografia Marka Rogulskiego pt: Ziemia Mindel Wurm. 1989.

wydrukowana w formie kartki pocztowej rozdawanej jako zaproszenie.

patrz także: Punkt od ktorego nie ma odwrotu

oraz: Akcje na morenie polodowcowej

 

Tadeusz Łukowski

 

GRUPA ZIEMIA MINDEL WÜRM

 

Ziemia Mindel-Würm - grupa akcji i performance powstała z inicjatywy Marka Rogulskiego. Grupa realizowała działania w okresie 1990-1992, głównie w Gdańsku. Wielogodzinne, - transowe akcje grupy odbywające się m.in. na Wyspie Spichrzów w Gdańsku określiły w dużm stopniu artystyczny charakter tego miejsca. Z czasem grupa rozpadła się a jej czlonkowie utworzyli kolejne formacje: Tysiąc Najjasniejszych Slonc Rogulskiego i Venom Underground Wyrzykowskiego.

 

Prezentacje performance - Artyści z grupy ZIEMIA MINDEL WÜRM w galerii C14~~~

C14~~~ była miejscem działań artystów tworzących grupę akcji i performance ZIEMIA MINDEL WÜRM, która powstała w roku 1990.

 

Według Marka Rogulskiego, lidera i inicjatora powstania grupy, nazwa ta miała nadać - archaiczny kontekst działaniom formacji, gdyż Mindel i Würm to określenia epok w dziejach rozwoju prehistorycznej ludzkości.

Mapa świata z zasięgiem największego zlodowacenia. Edward Loth. Człowiek przeszłości.

Do współpracy Marek Rogulski zaprosił Piotra Wyrzykowskiego, wówczas studenta architektury, a już wkrótce aktywniejszego studenta pracowni intermedialnej Witosława Czerwonki.

ZMW: akcja CH3 NH CH 2

Działalność grupy rozpoczęła się, gdy obaj artyści nagrali w 1990 r. i utrwalili materiał muzyczny zatytułowany -Ziemia Mindel Würm. [...]

[...] Nadawane akcjom tytuły odnosiły się mniej lub bardziej precyzyjnie do - pierwotnych poziomów energetycznych obecnych w psychice człowieka. Także konsekwencją prezentowanej przez Rogulskiego idei - ukrytych mocy nieświadomości, było budowanie kontekstu poprzez odwołanie się do magii pierwotnych kultur i szamańskich rytuałów /np. rozbudzanie ośrodków wewnętrznych techniką zadawania sobie bólu etc./. Równolegle następowało zderzenie ujawnionych kodów z rzeczywistością wielkomiejską z początku lat dziewięćdziesiątych.

Poniżej: akcja: Naczynie Transmutacji (po lewej) i Real Time - Story telling

akcja w gmachu ASP w ramach festiwalu performance

W galerii C14~~~ obaj artyści realizowali działania samodzielnie i miały one wówczas charakter performances, a więc odbywały się bez owej właściwej akcjom skali i monumentalizacji.

W performance pt. - Pulsar w galerii C14~~~ w trakcie wystawy -3 Dni w 1992 r. Marek Rogulski realizował działanie oparte na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy własnym organizmem a aparaturą nagłośnieniową. Przetwornik dźwięku umocowany w krtani autora, przekazywał elektroniczne sygnały do aparatury wzmacniającej wydobywając ukrytą normalnie warstwę dźwięków na powierzchnię zdarzenia. Autor realizował wówczas non-stop zabieg samobiczowania, w trakcie, którego odpadająca pod razami bicza farba, którą było pokryte jego ciało odsłaniała powstający w taki sposób nowy rysunek - krwawych śladów na nagim, "oczyszczonym" już ciele. Rogulski samodzielnie działający jako Formacja +-10 Hz zrealizował kilka takich performance, opierających się na połączeniu doznania związanego ze strukturą ciała i z urządzeniami elektronicznymi transformującymi jego doznania na bodźce akustyczne, ujawniające przepływ -krwioobiegów ukrytych energii.

Marek Rogulski: performance Locusta - Pulsar

Skłonność do przeskalowywania zdarzenia za pomocą wzmocnienia akustycznego była także rozpoznawalna w performance's Piotra Wyrzykowskiego. W trakcie pokazu, realizowanego podczas II Yach Film Festival w galerii C14~~~, wykorzystując układ antenowy i odbiornik TV artysta, wmieszany w tłum zebranych w galerii stał się jakby żywą anteną wzmacniającą lub zakłócającą akustyczne sygnały przestrzeni telekomunikacyjnej. To przeskalowanie umożliwiało nową interpretację akustycznej i znaczeniowej warstwy zdarzenia.

Piotr Wyrzykowski. performance z anteną

Grupa działała do początku 1993 r. Po zakończeniu współpracy przez obu artystów, jeden ze wspólnie nagranych utworów muzycznych /z 1990 roku/ został jeszcze wykorzystany przez Piotra Wyrzykowskiego w filmie pt. Beta - Nassau, zdobywając nagrodę na międzynarodowym konkursie filmowym - WRO we Wrocławiu.

 

W roku 1993 Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc wydała poświęcone działaniom grupy wydawnictwo.

 

Ziemia Mindel Wurm. Wydawnictwo fundacji TNS. 1993.